W piątek, 19 grudnia odbyła się Gala 26 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Jurorzy wręczyli nagrody, a następnie odbył się koncert Mateusza Pospieszalskiego oraz zaproszonych przez muzyka gości.
W tym roku filmy oceniało JURY MIĘDZYNARODOWE, w składzie: Katarzyna Adamik, Astrid Aakra, Rajnesh Domalpalli, Joe Hall oraz Agnes Nuber; JURY MŁODYCH, w składzie: Jakub Dobroszek, Anna Kiedrzynek, Jakub Socha, Michał Walkiewicz, Michał Wilkołazki oraz JURY DZIECIĘCE: Antonina Bajew, Antonina Bajew, Katarzyna Dobrzyńska, Mikołaj Dziamski, Joanna Gizelska, Kamil Janowicz, Julia Kaczmarczyk, Omar Messikh, Jakub Molewski, Monika Paluch oraz Marta Płaczkowska. O nagrody Festiwalu w konkursie podzielonym na dwie części: filmów dla dzieci i filmów młodego widza, walczyły 54 filmy. Widzowie i jurorzy mieli szansę obejrzeć 18 obrazów pełnometrażowych (w tym dwie animacje i 16 filmów aktorskich) oraz 36 krótkometrażowych animacji. Na całym Festiwalu zaprezentowano ponad 100 produkcji z całego świata.
Poniżej informacje o poszczególnych nagrodach oraz uzasadnienia jurorów.
Złote Koziołki - Nagrody Jury Międzynarodowego
Nagroda w kategorii "Film animowany dla dzieci"
"Wiewiórka i nietoperz"
Reż. Jadwiga Kowalska
Film ten jest żartobliwy i pomysłowy. Obraz i dźwięk wspaniale ze sobą współgrają tworząc opowieść, która może zachwycić nie tylko najmłodszą publiczność.
Nagroda w kategorii "Film aktorski dla dzieci"
"Kid Svensk"
Reż. Nanna Huolman
Przedstawiając ciekawe relacje między głównymi bohaterami, film z humorem porusza wiele istotnych i złożonych problemów, takich jak doświadczenie straty i rozterki okresu dojrzewania.
Nagroda w kategorii "Film animowany dla młodzieży"
"Laska"
Reż. Michal Socha
Jury wybrało ten film ze względu na jego niezwykłą koncepcję wizualną i oryginalne połączenie formy z muzyką. Podobał nam się fakt, że opowieść można zinterpretować na wiele sposobów, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą.
Nagroda w kategorii "Film aktorski dla młodzieży"
"Nasza klasa"
Reż. Ilmar Raag
Ten przejmujący film chwyta za gardło od pierwszej sceny i trzyma aż do samego końca. Gra aktorska jest na bardzo wysokim poziomie. Ponadto film jest bardzo dopracowany technicznie. Bezpośrednio i szczerze przedstawia niezwykle trudny temat.
"MARCIN" - Nagroda Jury Młodych
Jury Młodych XXVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w składzie: Anna Kiedrzynek, Jakub Dobroszek, Michał Wilkołazki, Jakub Socha, Michał Walkiewicz, po zapoznaniu się z dwudziestoma siedmioma filmami konkursowymi postanowiło przyznać nagrodę główną i jedno wyróżnienie specjalne.
Wyróżnienie za najlepsze trio muzyczne ostatnich lat otrzymuje "KJFG NR 5" w reżyserii Alexeia Alexeeva.
Nagrodę główną za udowodnienie, że młodość to nie tylko synchroniczne samobójstwa, zbiorowe mordy i taneczne popisy na ulicach. Że młodość to coś więcej niż brudne slumsy, smutne przedmieścia i zmysłowe Francuzki. Że młodość to powolne dni, które przechodzą w powolne noce, podczas których włóczy się po mieście, ubija pierwsze interesy, leczy złamane serce i odkrywa, że dorośli wcale nie mają łatwiej - otrzymuje "THE WACKNESS" w reżyserii Johnatana Levine’a.
"Marcinek" - Nagroda Jury Dziecięcego
Wobec tego, że w tym roku mieliśmy kłopot z przyznaniem nagrody głównej jednemu filmowi, postanowiliśmy nagrodzić dwa filmy.
Marcinka otrzymuje film: "Budda runął ze wstydu" - Buddha collapsed out of shame (Buda az sharm foru rikht) produkcji irańsko - francuskiej, w reżyserii Hany Makhmalbaf za poruszenie problemu wojny, braku dostępu do edukacji i różnic między kulturami. Obraz dzieci, żyjących w świecie, w którym nieustanna walka o przetrwanie rodzi obojętność na drugiego człowieka.
Marcinka otrzymuje film: "Trzej zbójcy" - The three robbers (Die Drei Rauber) prod. niemieckiej w reżyserii Hayo Freitaga za to, że zyskał naszą sympatię, miał świetną animację, bardzo dobrą muzykę. Zaskoczyła nas niesamowita dbałość o szczegóły i znakomite dopracowanie całości. Pokazuje moc przyjaźni i łączy wszystkich uniwersalnym przekazem.
Nagroda CIFEJ
Budda runął ze wstydu
Hana Makhmalbaf
Jury zdecydowało przyznać nagrodę CIFEJ temu niesamowitemu filmowi, ponieważ porusza on powszechny problem naruszania praw dziecka na świecie. Historia, którą opowiada, jest poruszająca, a jednocześnie prosta i uniwersalna, ponieważ odnosi się do ludzi wszystkich narodowości i kultur.